הקפאת משכנתא – האם כדאי לי?

בעקבות אתגרים פיננסיים בלתי צפויים, בעלי משכנתאות רבים מוצאים את עצמם מחפשים דרכים להקל על נטל תשלומי המשכנתא.
כיועץ משכנתאות שחי את שוק המשכנתאות ומצב משקי הבית בישראל, אני כאן כדי להסביר לכם שניתן ואף כדאי במקרים להקפיא משכנתא קיימת.
אז בואו נצלול פנימה.

איזה סוגים של הקפאת משכנתא קיימות?

יש היום שני סוגי הקפאות של משכנתא: 

 1. הקפאת משכנתא חלקית – נקרא גם גרייס חלקי. במקרה הזה התשלום החודשי של המשכנתא יהיה רק על הריבית השוטפת של המשכנתא, ללא תשלום של קרן המשכנתא. במצב הזה קרן המשכנתא תעמוד במקום (בכפוף לחשיפה ושינויים במדד המחירים לצרכן כמובן)
 2. הקפאת משכנתא מלאה – נקרא גם גרייס מלא. במקרה הזה לא יהיו תשלומי משכנתא כלל. כלל התשלום החודשי של המשכנתא יוקפא, כך שהריבית החודשית תצטבר לקרן המשכנתא +הקרן נשארת במקום ונשארת חשופה לשינויים במדד המחירים לצרכן כמובן). במצב של הקפאת משכנתא מלאה, יתרת הקרן בוודאות תעלה עקב העמסת הריבית החודשית על גבי הקרן הקיימת.

בתור יועץ משכנתאות עם ניסיון רב בענף והבנה עמוקה בכלכלה, אשמח לעזור לכם להקל על התהליך הזה על ידי עבודה צמודה מול הבנקים כדי להבטיח תכנון נכון וביצוע מושלם של המהלך. עם הליווי שלי, ניווט הבקשה תעשה בצורה חלקה ויעילה.

עשה ואל תעשה – מתי כדאי להקפיא את המשכנתא ומתי לא

כשאתם מקפיאים משכנתא קיימת אתם מקבלים אוויר והקלה מהלחץ של תשלומי המשכנתא החודשיים. הקפאה זמנית זו מאפשרת לכם להפנות את הכספים שלך לצרכים פיננסיים דחופים אחרים. כיועץ משכנתא, אני אשמח להעריך את הנסיבות הייחודיות שלך ואדריך אותך להפיק את המרב מהאוויר שתקבל.

הקפאת משכנתא טובה והקפאת משכנתא רעה

אם עושים תכנון נכון ומנתבים את התזרים שמתפנה מהקפאת המשכנתא לחיסכון בצד, לסגירת הלוואות יקרות וקצרות מועד שחונקות אתכם בהחזר החודשי, אז הקפאת משכנתא יכולה להתברר כצעד חכם מאוד.

אם מקפיאים את המשכנתא כדי לצרוך עם הכסף חופשה, רכב, מוצרים שאתם לא חייבים – אתם כנראה עושים טעות!

אם אתם מתמודדים קשיים כלכליים בלתי צפויים, נאבקים לסגור את החודש, נאבקים לשלם את תשלומי המשכנתא עלול ואתם מרגישים שאתם מתקרבים למצב שבו לא יהיה כיסוי להתחייבויות השוטפות שלכם – כנראה שהקפאת משכנתא לתקופה מסויימת תסייע מאוד.

על מנת לבחון את מצבכם הפיננסי היחודי, אני מזמין אתכם ליצור איתי קשר ממש עכשיו, יחד נוכל לבדוק את מצבכם ולקבל החלטה מושכלת.

תכנון אסטרטגי: בעוד הקפאת משכנתא מספקת הקלה זמנית, חיוני לקחת בחשבון את ההשפעה ארוכת הטווח של המהלך. כיועץ משכנתא מקצועי שמבין את כלל ההשלכות של המהלך, אשמח לעזור לך להעריך את ההשלכות הפוטנציאליות, ולקבל החלטה.

יתרונות וחסרונות של הקפאת משכנתא

היתרונות:

 1. תזרים מזומנים חיובי עקב הפסקה חלקית או מלאה של תשלומי משכנתא שוטפים.
 2. אפשר לתעל את הפסקת תשלומי המשכנתא לחיסכון עתידי שישפר את מצבכם הפיננסי.
 3. מניעה מהגעה למצב של חדלות פרעון, אי יכולת לעמוד בתשלומי משכנתא.
 4. יכולת לארגן מחדש את הוצאות המחיה ותשלומי ההתחייבויות השוטפות.

החסרונות:

 1. בהקפאת משכנתא חלקית (גרייס חלקי) הריבית שלא משולמת נערמת על גבי יתרת הקרן.
  כשתחזרו לשלם את המשכנתא, ההחזר החודשי יגדל מעט.
 2. בהקפאת משכנתא מלאה (גרייס מלא) גם הריבית וגם הקרן שלא משולמות נערמות על גבי יתרת הקרן.
  כשתחזרו לשלם את המשכנתא, ההחזר החודשי יגדל.
 3. הקפאת משכנתא נרשמת בבנק, ובבנק ישראל ובכך מורידה את דירוג האשראי שלכם – יש לשים את הדעת על הענין הזה.
 4. חוסר תכנון או תיעול לא נכון של הקפאת המשכנתא יכול להכניס אתכם לצרות גדולות יותר בעתיד.

לסיכום

אם אתם מתמודדים כעת עם קשיים כלכליים זמניים,  הקפאה זמנית של המשכנתא שלכם יכולה לספק את ההקלה הדרושה.
שימו לב – יכול להיות שבכלל מה שמתאים לכם זה מחזור משכנתא?אם לאחר קריאת הפוסט הזה, הבנת שיש לך צורך להקפיא את המשכנתא שלך כדי להתמודד עם המצב הפיננסי שלך בצורה טובה יותר, אשמח מאוד לסייע לך בתהליך, למצוא את הפתרון הטוב ביותר שמותאם לך.

בן-עמי

דילוג לתוכן